Projekt “Project Life”. Część 1 – Zaczynamy!

Witajcie!
Dziś mam dla Was długoterminową propozycję :)
Prowadzenie albumu Project Life chodziło mi po głowie od dawna. Początek nowego roku to dobry moment na to, aby zrealizować ten plan. Postanowiłam jednak, że jego powstawanie będę również dokumentować i raz w miesiącu dzielić się z Wami swoimi uwagami, przemyśleniami, pomysłami i nowościami. Liczę jednak na to, że znajdą się osoby, które wraz ze mną będą tworzyć swoje albumy :)
W dzisiejszym poście przedstawię Wam zasady tworzenia albumów Project Life i pokażę moje pierwsze zakupy związane z PL. Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżę Wam tę tematykę i zainteresuję na tyle, że zajrzycie do mojego kolejnego wpisu.

Czym jest Project Life?
Jest to prostsza forma tradycyjnego scrapbookingu polegająca na tworzeniu albumów. Taki album to rodzaj pamiętnika, w którym dokumentujemy ważne dla nas wydarzenia. Album PL może obejmować określony czas lub relacjonować konkretne wydarzenia (np. ślub i przygotowania do niego, ciążę, wakacje itp.).
Twórczynią Project Life jest Becky Higgins. Opracowany przez nią system tworzenia albumu zakłada, że potrzebujemy do tego pięciu elementów: albumu w formie segregatora, specjalnych koszulek, kart Project Life, własnych zdjęć oraz długopisu. Jest to niezbędne minimum, które można rozszerzać według własnych pomysłów. Zaletą Project Life jest to, że nie trzeba na co dzień zajmować się scrapbookingiem, aby taki album prowadzić. Wystraczy zaopatrzyć się w niezbędnik, o którym wspomniałam wcześniej, a świat PL stoi przed nami otworem.


Fotografia pochodzi ze strony beckyhiggins.com

Dlaczego Project Life?
Wspomnienia możemy dokumentować na wiele różnych sposobów – tradycyjne albumy ze zdjęciami czy pisane pamiętniki, fotoksiążki, zdjęcia przechowywane na dysku komputera itp. Dlaczego więc Project Life?
Po pierwsze – albumy PL może prowadzic każdy, nie są tu wymagane żadne artystyczne zdolności. Prowadzenie ich polega na umieszczaniu w koszulkach zdjęć, kart, dodatków według własnego pomysłu. Jest to bardzo prosta metoda tworzenia wspomnień. Nie wymaga specjalnych narzędzi. Album PL tworzony przez nas jest absolutnie wyjątkowy. Oprócz zdjęć możemy umieszać w nim własne notatki i przemyślenia, ale też osobiste drobiazgi typu bilety z wyjątkowych miejsc, listy, rysunki itp. Różnego rodzaju koszulki pozwalają na różny układ kompozycji w albumie, a specjalne karty do PL sprawiają, że album nabiera bardzo osobistego charakteru.
Po drugie – regularność. Prowadzenie albumu PL wymaga od nas regularności, a to sprawia, że żadna ważna chwila nie zostanie zapomniana. A patrząc z drugiej strony – prowadząc album PL każdego dnia staramy się znaleźć coś, coś wypełni karty naszego albumu. Sami decydujecie o częstotliwości wpisów – może to być codziennie, raz w tygodniu czy miesiącu. Moje założenie to regularne, cotygodniowe wpisy, na które przeznaczam jedną stronę w albumie.
Po trzecie – tworząc album PL, oprócz chwil ważnych, skupiamy się na drobiazgach, które zazwyczaj nam umykają w natłoku codziennych obowiązków. Dostrzegamy w codziennym zabieganiu rzeczy, na które nie zawsze zwracamy uwagę. Dla każdego z nas takim ważnym drobiazgiem będzie cos innego. Dlatego nasz album jest wyjątkowy, osobisty, zawierający wszystko, co dla nas jest ważne.

Moje zakupy.
Pokażę Wam teraz swoje zakupy, jakie poczyniłam w związku z tym projektem.
Podstawą Project Life jest album. Ja wybrałam album na koszulki w formacie 12×12 cali (ok. 30×30 cm) z kolekcji Becky Higgins w uroczą seledynową kratkę :)
Zewnętrzne wymiary albumu to 33x38x7 cm.


Album na pierwszy rzut oka wykonany jest bardzo porządnie. Dużym plusem są narożniki, które zabezpieczają rogi albumu przed zniszczeniem. Okładki albumu są grube i bardzo sztywne, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obłożone papierem. Wewnątrz albumu znajduje się sztywna zakładka.W sprzedaży znajdziecie również albumy w oprawie skórzanej lub z tkaniny.

30×30 cm to największy rozmiar albumów PL, w sprzedaży znajdziecie również mniejsze rozmiary, np. 15×20 cm, 10×10 cm czy 10×15 cm. Niektóre z albumów mają wewnątrz koszulki, jest to zależne od producenta.

Mój album nie posiadał koszulek, musiałam dokupić je osobno. Zdecydowałam sie na zakup zestawu Echo Park – rozstaw otworów w koszulkach jest taki sam jak sprężyn w albumie, pasują więc idealnie. Spośród wielu rodzajów koszulek możecie wybrać takie, jakie najlepiej sprawdzą się w Waszym przypadku. Przed zakupem zastanówcie się jaki format zdjęć preferujecie (pionowe, poziome, kwadratowe) oraz czy wolicie mniejsze czy większe kieszonki. Z czasem na pewno znajdziecie swój ulubiony układ koszulek.

Kolejna rzecz z mojego koszyka to karty Project Life.
Wybrałam zestaw kart Becky Higgins “5th & Frolic”. Zestaw zapakowany jest w sztywne pudełko z magnesem, dzieki czemu karty przechowujemy uporządkowane i mamy pewność, że się nie zniszczą.

Zestaw zawiera 616 kart w dwóch rozmiarach – 4×6 cali (ok. 10×15 cm) i 3×4 cale (ok. 7×10 cm). Znajdziemy w nim zarówno karty w ustawieniu poziomym jak i pionowym. Moim zdaniem jest to wystarczający zestaw do tworzenia albumu przez cały rok.
Karty są dopasowane do siebie stylistycznie. Mamy pewność, że album będzie spójny i jednolity. Niektóre wzory kart występują w kilku egzemplarzach.Niektóre z większych kart posiadają bigowanie pośrodku. Jeśli nie chcemy, aby nasze osobiste notatki były widoczne, zapisana kartę zaginamy i umieszczamy w pasującej kieszonce.

Kolejną niezbędną rzeczą przy tworzeniu albumu PL są nasze własne zdjęcia. Szczęśliwie jestem w posiadaniu drukarki z opcją drukowania zdjęć, jeśli nie posiadacie takowej pozostaje wywoływanie zdjęć w punktach foto. Warto wcześniej zastanowić się jaki format zdjęć potrzebujemy, zaprzyjaźnić się z programem do obróbki zdjęć (darmowy PhotoScape jest jak najbardziej ok), tworzyć kolaże, łączyć zdjęcia, odpowiednio kadrować – dzięki temu nasz album będzie wyjątkowy.
Do tworzenia albumów Project Life można wykorzystać wiele innych dodatków – na pewno genialnie sprawdzą się różnego rodzaju stemple, alfabety, naklejki, karty PL z zestawów papierów do scrapbookingu, samoprzylepne dodatki takie jak perełki, akrylowe naklejki różnego rodzaju, wycinanki itp.Ile to kosztuje?
Moje początkowe koszty wyglądają następująco:
– album 106,90 zł
– koszulki (10 sztuk) 26,90 zł
– karty Project Life 128,90 zł
Razem: 262,70 zł

Czy to dużo? Jako jednorazowy wydatek oczywiście tak.
Weźmy jednak pod uwagę, że taki zestaw wystarczy na cały rok tworzenia albumu. Dodatkowym kosztem będzie wywołanie lub drukowanie zdjęć oraz akcesoria piśmiennicze, zakładając oczywiście, że nie będzie nas kusić zakup innych dodatków ;)

Czy da się zminimalizować ten koszt? Na pewno tak.
Jeśli nie wiesz czy taka forma dokumentacji wspomnień jest dla Ciebie, kup na początek album w mniejszym formacie. Jego koszt na pewno będzie mniejszy. Szukaj albumu, który już zawiera koszulki – przynajmniej na początku odejdzie koszt ich zakupu. Jeśli chodzi o karty PL – są w sprzedaży zestawy różnej wielkości, możesz zacząć od zakupu małego zestawu. Można też wykorzystać karty Project Life z zestawów papieru do scrapbookingu – właściwie każda kolekcja zawiera arkusz z takimi kartami. Wykorzystać możemy także ścinki papierów i z nich tworzyć karty do albumu.

Natomiast ja, przeglądając nowości w naszym sklepie, już wiem, co kupię przy kolejnej okazji :)
Myślę, że taki datownik przyda się nie tylko przy Project Life:

Mam nadzieję, że czujecie się zachęceni do wspólnego tworzenia, a przynajmniej  zainteresowani tematem. Za miesiąc zapraszam Was na podsumowanie wpisów ze stycznia i lutego.

A banerek, który widzicie na początku wpisu zrobiłam korzystając ze wskazówek Asi w jej wpisie o tworzeniu plakatów. Wspaniale inspirować się nawzajem :)

Wszystkie produkty, o których wpominam w poście są podlinkowane do naszego sklepu w treści wpisu – wystarczy kliknąć w nazwę lub zdjęcie.

Pozdrawiam
Ania

 

2 komentarze

  • Dobry wpis chociaż warto by zaznaczyć że jest masa stron polskich również gdzie mozna zapisać się na kursy i dostać karty w zdecydownxe mniejszych cenach a nawet za darmo

  • Jest to pierwszy wpis z całej serii, w kolejnych na pewno znajdą się i takie i inne porady :) Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *