Kurs tworzenia plakatów za pomocą programu PhotoScape

DSC_6782Cześć! Dzisiaj mam dla Was kurs tworzenia plakatów za pomocą darmowego programu PhotoScape. Nie jestem grafikiem komputerowym i nawet nie posiadam żadnych zdolności w tym zakresie, dlatego przy tworzeniu grafik, plakatów i ogłoszeń umieszczanych na swoim facebookowym fanpage’u radzę sobie, korzystając z darmowego i prostego programu PhotoScape. Myślę, że taka forma prezentacji informacji czy reklamy urozmaica fanpage i jest atrakcyjniejszą formą przekazywania informacji fanom. Liczę, że mój kurs się Wam przyda! Dajcie znać, czy skorzystaliście z moich wskazówek! :-)

1. Instalujemy lub od razu włączamy najnowszą wersję programu PhotoScape. Będziemy korzystać z funkcji “Edytor“.

1

2. Wybieramy fotografię, która będzie stanowić bazę naszego plakatu. W moim przypadku jest to zdjęcie kartek okolicznościowych (na samym dole podaję Wam nazwy kolekcji, z których są wykonane kartki!), które zostały sfotografowane pod delikatnym kątem. Wybieramy format zdjęcia, naciskając przycisk “Zmień rozmiar” (nie może być za duży, bo będziemy go wgrywać na fanpage, ale nie może być też za duży, by nie było widać pikseli). Proponuję format: 1024×683 lub trochę większy. Następnie wchodzimy w zakładkę “Obiekt“.

2

3. Następnie rysujemy kwadrat (przycisk z obrazkiem kwadratu). Ustawiamy najpierw jego właściwości: kolor (w moim przypadku jest to jasnoszary) i zaczernienie (ustawiam według uznania tak, aby było widać lekko, co jest pod nim). UWAGA: właściwości figury możemy ustawić przed jej narysowaniu albo już po narysowaniu, klikając na nią dwa razy (po kliknięciu na przycisk kursora, a następnie dwa razy na figurę, wyskoczy okienko z możliwością edycji właściwości figury).

3

4. Rysuję kwadrat, zasłaniając jedną kartkę. Ustawiam go pod kątem za pomocą strzałek (dokładnie pokazane na zdjęciu przy punkcie 7) nad obiektem (równolegle do krawędzi kartki okolicznościowej, ten krok zobaczycie na zdjęciu przy punkcie 5). Jeżeli jestem zadowolona z jego koloru i stopnia zaczernienia, klikam na przycisk kursora na dole ekranu i przycisk “Zdjęcie + Obiekty“. W ten sposób scalę ze sobą zdjęcie kartek i naniesione figury (mogę to również zrobić na końcu, po naniesieniu wszystkich elementów).

4

5. W okienku, które wyskoczy po naciśnięciu przycisku “Zdjęcie + Obiekty” wybieram opcję “Połącz zdjęcie z obiektami“.

5

6. Kolejnym krokiem jest dorysowanie ozdobnej przerywanej linii. Po kliknięciu obrazka z linią, ustawiamy jej właściwości: grubość, kolor (daję ciemniejszy szary), zaczernienie i rodzaj (ciągła, przerywana, podwójna).

6

7. Za pomocą przycisku z literką “T” dodaję dowolny tekst (ustawiam go również po kątem).

7

8. Mogę również za pomocą przycisku z obrazkiem dodać logo. Gdy ma białe tło, dodaję jeszcze koło w kolorze białym, aby lepiej wyglądało. Dodaję również delikatnie przezroczyste kółeczka, chaotycznie rozrzucone po plakacie (przypominają mi odrooobinę efekt bokeh, który uzyskuje się w fotografii lub w obróbce graficznej na zdjęciach).

9

9. A tak wygląda efekt końcowy! Będzie mi miło, jeśli pochwalicie się swoimi plakatami.

DSC_6782

Materiały użyte w kartkach:
Zestaw papierów Echo Park – The Wild Life + naklejki
Papier Echo Park – Homegrown – Teal/RedTERAZ W PROMOCJI!
Papier Arcoprint – Extra White 250g 100 ark.
Zestaw papierów Simple Stories – Bloom & Grow – 15 x 15 cm

Pozdrawiam,
Joaśka

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *