Efekt rdzy – jak uzyskać?

P5298802W sklepie Paper Concept jakiś czas temu pojawiły się preparaty firmy Pentart do uzyskania efektu rdzy. Dzisiaj postaram się Wam przybliżyć ten temat. Mam nadzieję, że mój ekspresowy mini  tutorial sprawi, że nabierzecie chęci aby spróbować zabawy z nimi.

Nie zanudzając Was, wspomnę tylko, że preparaty jak i proszek dostępne są w sprzedaży w bardzo korzystnych cenach! Dla mnie to wielki plus! Preparaty dają świetne i bardzo szybkie efekty, są wydajne i proste w użyciu. Można je stosować na metalu, drewnie, plastiku, masie plastycznej, gipsie, papierze i innych. 

Dzisiaj pokaże, jak uzyskać efekt rdzy na masie plastycznej.

1. Odlew z masy pokrywamy klejem, lakierem lub innym preparatem, który zwiększy przyczepność proszku.  Ja użyłam lakieru akrylowego, który bardzo szybko schnie i wydaje mi się odpowiedni do tego typu zadań. Ale można również użyć kleju Magic, farby, gessa czy kleju do decoupage. Wszystko co zwiększy przyczepność jest dobre.

Ja nanoszę zawsze klej czy w tym przypadku lakier zwykłą gąbką do naczyń. Jest to bardzo wygodne i tanie rozwiązanie. Można również to robić pędzelkiem wówczas klej,lakier dojdzie we wszystkie zakamarki naszego przedmiotu.

P5298787

2. Następnym krokiem jest nałożenie proszku na lepką powierzchnię. Musimy pamiętać, aby docisnąć dobrze pyłek do klejącej powierzchni. Jest to niezbędne. Nadmiar zawsze usuwam suchym pędzelkiem.

P5298791

3. Nie czekamy, tylko kropimy wybranym kolorem odczynnika, lub też wszystkimi trzema. Efekt jest niemalże natychmiastowy.

P5298793

Poniżej przykład zardzewiałego drewna.

P5298794

A tak wyglądają moje gotowe elementy, które pordzewiały. Zaznaczę tylko, że w przypadku, gdy proszku sypnie nam się za dużo i nie oczyścimy powierzchni pędzelkiem – co się zdarza – nie należy się stresować. Wystarczy nanieść więcej odczynnika i koniecznie pozostawić do wyschnięcia najlepiej do dnia następnego. Wówczas będziemy mogli cieszyć się naprawdę zadowalającym efektem rdzy na naszych pracach.

P5298797

 

Efekt zależy od Waszej inwencji twórczej. Można miejscami tylko postarzyć dany element rdzą. Nie musi być cały pokryty preparatami. Zapewniam, że jest to fajna zabawa a i efekt końcowy bardzo ciekawy na żywo :) Rdza wygląda świetnie i jest genialnym rozwiązaniem gdy chcemy uzyskać oryginalne prace w stylu retro, vintage czy też innym.

P5298802

 

Mam nadzieję, że moje wskazówki uznacie za pomocne.

Pozdrawiam

Aga Baraniak

12654309_784860808323919_2224829601588561030_n

 

Do wykonania użyłam:

proszek

odczynniki Pentart

pasta modelarska

lakier z połyskiem

pędziel

kuferek na ząbek

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *