KARTKA Z MINI OBRAZEM- KURS

PaperConcept tut 9Witajcie!

Na dzisiaj przygotowałam dla Was kurs na kartkę okolicznościową z mini obrazem w stylu malarstwa materii. Taka kartka może stać się podwójnym prezentem dla bliskiej osoby dzięki życzeniom wypełniającym ją od środka jak i możliwości oprawienia całości w ramkę. Podstawą naszego obrazu będzie niecodzienne użycie kwiatowego stempla ;)

 

 

Do przygotowania kartki potrzebować będziemy:

tekturka 1mm
stempel silikonowy z motywem kwiatowym
pasta do modelowania
gesso akrylowe
szablon z motywem kropek
farba akrylowa żółć pomarańczowa
farba akrylowa ultramaryna
tusz w kolorze sepii
werniks akrylowy satynowy na bazie nie żółknącej żywicy akrylowej
papier Woodstock Betulla
kremowa baza pod kartkę
taśma dwustronna, trymer do papieru, szpachelka malarska, pędzelek syntetyczny, nożyk tapicerski, kawałek gąbeczki, podkładka do cięcia, podkładka / paleta pod farby

Zaczynamy od przycięcia tekturki do odpowiedniej wielkości za pomocą nożyka tapicerskiego. Wielkość 14cmx10cm pozwoli nam pozostawić delikatną ramkę późniejszej bazy kartki z szerszym dolnym marginesem. Na przyciętą tekturkę nakładamy szpachelką bądź kawałkiem sztywnego plastiku (np. starą kartą) warstwę pasty do modelowania koncentrując jej największą ilość po środku a najcieńszą przy brzegach tekturki. Czekamy aż pasta odrobinę przeschnie – najlepszy moment to ten, w którym powierzchnia pod światło matowieje a najcieńsze smugi wydają się suche. Wtedy przystępujemy do użycia stempla. Odbijamy go na warstwie pasty mocno dociskając i po chwili bardzo delikatnie odklejamy – najlepiej z góry do dołu. Tak użyty stempel trzeba natychmiast umyć – najlepiej w lekko ciepłej wodzie, delikatnie szorując np. starą szczoteczką do zębów aż spokojnie pozbędziemy się resztek pasty :) Przez ten czas odbity wzór wyschnie i będzie gotowy do dalszej obróbki.

PaperConcept tut 1

Całą tekturę wraz z wyschniętym odbitym wzorem pokrywamy gessem za pomocą kawałka gąbeczki. Dzięki temu uzyskamy świetną ziarnistą teksturę, która później wzbogaci cały obrazek.

PaperConcept tut 2

Dodajemy jeszcze więcej tekstur nakładając pastę do modelowania przez szablon za pomocą szpachelki lub starej karty doładowania telefonu czy bankomatowej ;) Moja rada jest taka, żeby wzór z szablonu nakładać tylko w wybranych dwóch trzech miejscach, aby powstały nam miejsca o dużym skoncentrowaniu tekstur i takie prawie gładkie.

PaperConcept tut 3

Następnie kolorowanie farbami akrylowymi :) Wystarczą nam dwa kolory – ultramaryna i żółć pomarańczowa. Najlepiej wycisnąć troszkę na paletę / podkładkę / kawałek plastikowej foli (generalnie coś śliskiego), spryskać lekko wodą i nakładać palcem na również spryskany wodą teksturowy obrazek. Nakładanie mokrej farby na mokrą powierzchnię za pomocą palca pozwoli nam uzyskać laserunkowe, akwarelowe efekty. Kolory gdzieniegdzie będą się ze sobą mieszać dając nowe odcienie, bardziej intensywne w zakamarkach tekstur i bledsze na gładszych przestrzeniach. Kolorujemy w ten sposób do momentu uzyskania zadowalającego efektu.

PaperConcept tut 4

Gdy nasz mini obraz troszkę przeschnie zaznaczamy lekko, ekspresyjnie kontury większych płatków odbitego kwiatu, jego łodygę i zaciemniamy pare zakamarków teksturowych tuszem w kolorze sepii nakładanym cienkim, syntetycznym pędzelkiem (polecam do tego zastosować stary pędzelek gdyż tusz, który stosujemy jest rozcieńczalny w wodzie destylowanej i możemy mieć problem z dokładnym wyczyszczeniem pędzla jeśli nie mamy wody destylowanej). Podmalowanie tuszem nada nam nieco głębi i sprawi, że odbity stemplem główny motyw będzie bardziej widoczny.

PaperConcept tut 5

Dla wykończenia nakładamy (najlepiej kawałkiem gąbeczki) cieniutką warstwę werniksu satynowego.

PaperConcept tut 6

Jak to w pracach mixed media bywa, czasem w ostatniej chwili najdzie nas ochota, żeby coś jeszcze dodać do całości ;) Ja zdecydowałam się dodać delikatną ramkę wokół całego obrazka dla zbalansowania kompozycji. Ramkę namalowałam odręcznie pędzelkiem i tuszem w kolorze sepii.

PaperConcept tut 7

Pozostaje nam tylko nakleić nasz mini obraz na przycięty do rozmiarów bazy papier i bazę pod kartkę za pomocą taśmy dwustronnej. Ja zastosowałam papier Woodstock i kremową bazę dla neutralnego efektu w razie gdyby osoba, do której trafi karteczka chciała ją oprawić.

PaperConcept tut final

Mam nadzieję, że mój kurs zachęci Was do eksperymentowania z pastą do modelowania. Dzięki odbijaniu w niej różnych wzorów czy to ze stempli czy zachomikowanych drobiazgów możemy uzyskać niecodzienne efekty. Pamiętajmy tylko, żeby przedmioty, którymi odbijamy myć dokładnie od razu po ich zastosowaniu aby uniknąć uszkodzenia.

Pozdrawiam i zachęcam do takiej twórczej zabawy oraz dzielenia się swoimi pracami!

[show_avatar email=11 align=center]

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *