Pasty strukturalne VIVA DECOR – test

IMG_4520Od jakiegoś czasu nosiłam się z zamiarem przetestowania past strukturalnych VIVA DECOR. Sama miałam problem z wyborem, wy też pewnie zastawiacie się , która do czego będzie najlepsza. Zapytanie jednej z czytelniczek naszego bloga zmobilizowało mnie do działania. A oto moje spostrzeżenia.

Do porównania stanęły:
Relief –Papierpaste
Modelliner-Paste (Modeling-Paste) – pasta modelarska
Struktur-Paste
Relief-Gel

Zacznę od Relief-Pasta, pasty dedykowanej do papieru.

IMG_4522
Z opisu produktu wynika, że „Z tą pastą możesz tworzyć na papierze piękne reliefy. Wystarczy rozprowadzić ją szpatułką na szablon, aby otrzymać wspaniałą płaskorzeźbę. Pasta może być barwiona według potrzeb przed nałożeniem lub po wyschnięciu.” Pasta ta ma odpowiednią konsystencję, aby ładnie odwzorować wzór szablonu, nie podchodzi pod spód. Ma strukturę gładką, o konsystencji gęstej śmietany. Do modelowania trochę zbyt rzadka, rozlewa się, ale na szablon idealna. Kolor z opisu kremowy, po otwarciu pojemnika faktycznie lekko kremowa, po wyschnięciu prawie biała. O tym, że nie jest idealnie biała można się przekonać nakładając ją na zupełnie bialutki papier. Bardzo szybko schnie, nałożona przez szablon wysycha w ciągu 15 min. Po wyschnięciu lekko połyskuje. Dobrze się szlifuje. Nie lubi jednak podgrzewania, pęka i kurczy się.

IMG_4581
Próbowałam jej użyć jako konturówki. Początkowo myślałam, że super, bo wzór mi wychodził bardzo gładki i równiutki, ale po wyschnięciu niestety się zapada i robią się w niej rowki.

IMG_4569
Można ją malować farbami, ale trzeba zaczekać, aż się utwardzi lub zabezpieczyć przed malowaniem fiksatywą. Próba pomalowania reliefu i wytarcia farby przed jej wyschnięciem skończyła się starciem części pasty razem z farbą. Pasta ma delikatny zapach gipsu, prawie nie wyczuwalny. Jeśli chodzi o zastosowanie na papierze, konsystencja pasty powoduje, że nie przesiąka papieru i jest dość lekka, nie obciąża zbytnio pracy, oczywiście jeśli nie jest zbyt grubo nałożona. Pomimo tych kilku minusików ta pasta jest moim ulubionym produktem VIVA DECOR dostępnym w sklepie PaperConcept do efektów przestrzennych.
A tu zastosowana przez szablon

IMG_3926
Drugie miejsce w moich testach zajęła pasta modelująca – Modelliner-Paste (Modeling-Paste) z serii Artline.

IMG_4524
W ofercie sklepu jest pasta biała. Faktycznie jest bardzo biała. Trochę bardziej gęsta niż poprzednia i odrobinę bardziej gładka. Po wyschnięciu bardzo twarda, trudno ją szlifować. Zasycha jeszcze szybciej i narzędzia oraz szablony trzeba myć natychmiast , a i tak bardzo trudno je doczyścić. Nadaje się do modelowania, nie rozlewa się. Można ją suszyć, nie pęka pod wpływem ciepła. Jako konturówka zbyt gęsta, może rozrzedzona wodą lub farbą byłaby lepsza, ale nałożona bezpośrednio z opakowania nie daje równiutkich wałeczków.

IMG_4556
Ale po wyschnięciu nie kurczy się i nie zapada, co jest dla niej na plus. Jak dla mnie minusem tej pasty jest to, że trudno ją zmyć z szablonów, trudno się szlifuje, zbyt szybko wysycha, w razie niedociągnięć nie można jej usunąć. Zapach ma zdecydowanie bardziej wyrazisty, przypominający zapach farby akrylowej.
Tak wygląda ta pasta nałożona przez szablon i pomalowana farbami akrylowymi

IMG_3655 (2)

Pasta Struktur-Paste nie zdobyła mojego serca. Ja posiadam pastę w poprzedniej wersji opakowania.

IMG_4532

Kolor pasty po otwarciu opakowania jest szary. Po wyschnięciu ma taki ziemisto-biały kolor. Pasta ma gładką strukturę, ale po roztarciu w palcach wyczuwa się drobinki, które powodują, że trudno odwzorować bardzo delikante wzory. Moim zdaniem pasta zdecydowanie za rzadka. Do cieniutkich szablonów Stamperii może być używana, ale już przy grubszych szablonach VIVA DECOR rozlewa się. Z uwagi na jej konsystencje nie nadaje się na konturówkę. Dobrze się szlifuje, ale do malowania farbami musi się utwardzić, bo inaczej się rozmazuje. Długo schnie. Przy grubej warstwie (ok. 2 mm) po 3 godzinach jeszcze wilgotna. Pasta ma nieprzyjemny zapach cementu.

Wypróbowałam też Relief-Gel – transparentny.

IMG_4531
Po otwarciu opakowania biały, po wyschnięciu zupełnie przeźroczysty.

IMG_4549
IMG_4578

Nie jest zbyt twardy, ale pięknie się błyszczy. Na zdjęciu widać malutkie pęcherzyki powietrza, które powstały jak zaczęłam podsuszać suszarką. Z tego wniosek, że lepiej tego nie robić. Żel może być stosowany jako klej lub do tworzenia wypukłych, przeźroczystych efektów. Można nakładać przez szablon. Dość długo schnie, cieniutka warstwa do 1 mm wysycha ok. 1,5h, grubsza kilka godzin.

IMG_4562
Tak wyglądają pasty nałożone przez cienki szablon Stamperii. Trudno wyłapać różnice, ale gołym okiem widać, że Struktur-Paste jest bardziej ziarnista.

Podsumowując co do czego:
Relief –Papierpaste – do wszystkiego, może jako konturówka niekoniecznie, ale do nakładania przez szablony, maski , do malowania i przede wszystkim do papieru – serdecznie polecam,
Modelliner-Paste (Modeling-Paste)  – raczej do tworzenia struktur, świetna do malowania i bardzo twarda, nie polecem do nakładania przez szablony
Struktur-Paste – najbardziej mi do niej pasuje ten fragment opisu ze strony PaperConcept „Jest jednak silno-wiążąca, dlatego też można połączyć ją z ziarnkami piasku, mikro-kulkami, koralikami, korą, lub innymi elementami o niewielkim rozmiarze (nie ma potrzeby dodawania kleju, by przylegały one dobrze do pasty”. Myślę, że do takich celów będzie świetna,
Relief-Gel – do tworzenie przeźroczystych uwypukleń, może zastąpić klej.

Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia pomogą wam dokonać wyboru. Zapraszam do sklepu!

Pozdrawiam

joanna_p_thumb

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *