Album z harmonijkowym grzbietem krok po kroku

Witajcie!
Chciałabym dziś pokazać Wam w jaki sposób zrobić album z harmonijkowym grzbietem.
Jest to bardzo interesująca forma albumu i stanowi ciekawą alternatywę dla albumów bindowanych. Jest też niezbyt trudny do zrobienia, o czym sami za chwilę się przekonacie.

Kurs przygotowałam na przykładzie konkretnego albumu, dlatego wymiary, które podam w tym tutorialu dotyczą albumu o tej konkretnej wielkości, natomiast z łatwością można je dostosować do swoich potrzeb i wykonać album większy lub mniejszy.

Do wykonania albumu potrzebujemy:
– kawałek sztywnego papieru o wymiarach 13 x 18 cm (ja wykorzystałam papier wizytówkowy o gramaturze 246g, ale może być to również papier do scrapbookingu)
– 9 kawałków papieru do scrapbookingu przyciętych do rozmiaru 10 x 13 cm
– nożyk do bigowania, linijka lub ewentualnie tablica do bigowania
– taśma dwustronnie klejąca lub klej
– tasiemka lub wstążka
– ozdoby według uznania

Zaczynamy od zbigowania największego kawałka papieru (przy pomocy linijki i nożyka lub tablicy do bigowania) – linie robimy co 1,5 cm – w naszym przypadku kartka zostanie podzielona na 12 części. Zginamy ją w wachlarzyk.

DSC_3107a

Następnie w zagięciach za pomocą taśmy dwustronnej przyklejamy przygotowane wcześniej kartki albumu w poniższy sposób. Zamiast taśmy można użyć również kleju.

DSC_3120a

DSC_3123a

Po przyklejeniu całość powinna wyglądać tak:

DSC_3128a

Zostały nam dwa kawałki papieru, które będą naszymi okładkami, ale zanim je przykleimy robimy grzbiet albumu. Grzbiet w moim albumie ma niecałe 2 cm szerokości, boczne skrzydełka ok. 1,5 cm. Grzbiet nie może być zbyt wąski, ponieważ wtedy strony przyklejone na harmonijce będą nam wyskakiwać na zewnątrz. Taśmę dwustronną przyklejamy tylko na skrzydełkach bocznych.

DSC_3132a

DSC_3136a

Sklejamy całość.

DSC_3137a

DSC_3144a

Teraz przyklejamy nasze okładki – właściwie nie jest to konieczny krok, ale ja chciałam uzyskać dużą sztywność okładek, aby album trzymał formę i był trwały.

DSC_3150a

Pozostało nam ozdobienie okładek według własnego pomysłu. Moją okładkę zdobią dwa tagi, kwiaty, klamerka, tasiemki, wycinanki z dziurkacza. Zamontowałam również tasiemkę do związywania albumu.

Jak Wam się podoba efekt końcowy?

DSC_3157a DSC_3159a DSC_3162a DSC_3167a

Do zrobienia albumu wykorzystałam następujące produkty:
papier ozdobny tkanina lniana 246 g w kolorze białym
 papier We R Memory Keepers Shine – Inspired
 papier We R Memory Keepers Shine – Patchwork
 papier We R Memory Keepers Shine – Splendid
 papier We R Memory Keepers Shine – Blessings
 taśma dwustronna 6 mm
 tasiemki Sew Ribbon w kolorze Brown
 klamerki mini American Crafts
 dziurkacz brzegowy Pętelki
 dziurkacz liść brzozy 2,5 cm
 dodatki Charm&Deco Positive Life

Pozdrawiam i zachęcam do zrobienia własnego albumu.

anna_w_thumb

5 komentarzy

  • Świetny album! Nie sądziłam, że tak szybko, łatwo i przyjemnie (bez specjalistycznych baz do albumów) można stworzyć coś takiego. Dzięki za kursik.
    Pozdrawiam ;)

  • Super pomysł z tym harmonijkowym grzbietem! Na pewno wykorzystam :)

  • Dziękuję za świetny kurs. Zabrałam się do zrobienia tym sposobem księgi dla gości, która ma mieć 25 stron. I teraz patrząc na harmonijkę zwątpiłam czy mi to wyjdzie.Czy robila Pani taki albumik na większą ilość kart. Pozdrawiam

  • Dziękuję :) Korzystając z tej metody zazwyczaj robię małe formy, gdzie liczba stron nie przekracza 10, myślę, że duża harmonijka będzie się po prostu rozkładać. Pozdrawiam! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *