Czujecie już wiosnę?
Nie. To może ją przywołamy? Mam dziś dla Was kurs krok po kroku jak własnoręcznie wykonać wiosenne kwiatki przy użyciu tylko jednego dziurkacza. Miałam zupełnie inny pomysł na ten tutorial, ale w pierwszym blogowym konkursie najczęściej pojawiającą się prośbą była właśnie prośba o kurs na kwiatki. Wychodząc na przeciw Waszym prośbom powstał ten kursik.
Do wykonania 3 wiosennych kwiatków potrzebne będą:
– papier – ja użyłam papieru Canson do rysunku o gramaturze 160 g/m2,
– dziurkacz,
– kolorowe tusze, mogą też być farby akwarelowe,
– nożyczki,
– klej Magic,
– pęseta,
– sznurek papierowy,
– bibuła marszczona (krepina) żółta i zielona
– mata do wygniatania
– dłutko do embossingu lub inny przedmiot do wygniatania, ja użyłam długopisu i szydełka
– woda w spryskiwaczu
Wybrany przez mnie dziurkacz jest bardzo wszechstronny. Dziś przy jego pomocy wykonam trzy rodzaje kwiatków: stokrotki, prymulki i niezapominajki oraz drobne listki, ale mam jeszcze wiele pomysłów na jego wykorzystanie. Dziurkacz wycina jednocześnie wszystkie elementy, dlatego postanowiłam wyciąć je z białego papieru i pokolorować odpowiednio. Użyłam papieru z bloku rysunkowego Canson o gramaturze 160 g/m2. Papier jest na tyle cienki, że każdy dziurkacz z nim sobie poradzi bez problemu i na tyle gruby, że można go moczyć. Idealny do delikatnych wiosennych kwiatków. Maksymalnie wykorzystując kartkę wycinamy kilkukrotnie wszystkie elementy.
Wycięte elementy rozdzielamy według wzoru. Z kwiatka o pięciu płatkach zrobimy prymulkę. Ja lubię jak płatki kwiatków wyglądają jak prawdziwe dlatego najpierw potuszowałam każdy element
żółtym tuszem, a następnie spryskałam wodą.
Leciutko osuszyłam papierowym ręcznikiem i skręciłam.
Pozostawiam na chwilkę, a następnie rozwinęłam i pozostawiłam do wyschnięcia.
Taki zmoczony i wysuszony papier inaczej się układa, w ten sposób można uzyskać drobne zagniecenia płatków, podobnie jak w naturalnych kwiatach. Gdy kwiatki schną przygotowuje środki. Tuszuję żółtym tuszem malutki kwiatek o wielu płatkach i wygniatam używając ściśniętej pęsety.
Po wyschnięciu kwiatki wygniatam na macie, nadając im pożądany kształt. Doklejam środki. W środku robię dziurkę przez którą przekładam sznureczek papierowy z zawiązanym węzełkiem.
Gotowe prymulki wyglądają tak
Z największego dziesięciopłatkowego kwiatka zrobimy stokrotkę. Do wykonania jednej stokrotki potrzebne będą 3 elementy. Każdy element wygniatamy na macie, tak aby płatki lekko uniosły się do góry.
Teraz należy skleić razem 3 elementy.
Pasek bibuły o długości ok. 40cm składamy na 4 części i nacinamy leciutko na głębokość ok.3 mm. Następnie odcinamy paseczek o szerokości 5 mm i zwijamy tworząc środek stokrotki, który klejem Magic przyklejamy do sklejonych płatków.
A tak wyglądają gotowe stokrotki.
Teraz kolej na niezapominajki. Do ich wykonania wykorzystam pięciopłatkowy kwiatek o gładkich płatkach i małe kółeczko. Kwiatki tuszuję niebieskim tuszem, kółeczko na żółto.
Płatki lekko nacinam i wygniatam najpierw na lewej stronie wszystkie płatki małym dłutkiem (średnica max. 3 mm) lub jak w moim przypadku szydełkiem. Następnie na prawej stronie środek. W ten sposób płatki będą wygięte do środka.
Kółeczko wciskam w matę za pomocą ściśniętej pęsety. Wklejam na środek kwiatka i po wyschnięciu kleju robię małą dziurkę.
Kwiatek gotowy.
Z elementu przypominającego liść zrobiłam jeszcze drobne listki. Potuszowałam wymieszanymi tuszami żółtym i zielonym, uzyskując w ten sposób delikatny pastelowy kolor. Następnie listki lekko skręciłam, wyprostowałam i wygniotłam na macie.
Tak wyglądają wiosenne kwiatki przygotowane przy użyciu tego dziurkacza.
A tak ozdobiona nimi zawieszka w formie jajka.
Mam nadzieję, że mój kursik wam się spodobał i zachęcił Was do tworzenia własnych kwiatków.
3 komentarze
Świetny kurs, ile możliwości daje ten dziurkacz!
cudeńka :)) najchętniej od razu usiadłabym do testowania i zrobienia swoich kwiatów :)
ale śliczne . Dziękuję za kursik przyda się