AKWARELE W PŁYNIE – RECENZJA FARB TALENS ECOLINE

Uwielbiam sztukę tradycyjną i różnorodne media ale jestem nieco niecierpliwa. Długotrwały proces rozkładania warsztatu i tworzenia wokół siebie bałaganu podczas malowania staram się ograniczać do minimum. Bardzo lubię praktyczne rozwiązania, które dają wiele możliwości, a jednocześnie ułatwiają i przyspieszają pracę.

Dlatego bardzo mile zaskoczyło mnie, że istnieje na rynku taki produkt, jak akwarele w płynie. Słoiczki z napisem Ecoline widziałam już na zdjęciach artystów na Instagramie ale nigdy w akcji. Zawsze myślałam, że to kolorowe tusze i właściwie nie do końca się pomyliłam bo płynne akwarele nazywane są także tuszami akwarelowymi.

Skoncentrowana forma i wyraziste barwy

Farby akwarelowe Talens Ecoline to właściwie koncentraty akwareli. Oznacza to, że możemy je w dużym stopniu rozcieńczać z wodą. Ich barwy są niesamowicie żywe i soczyste. Pobranie koloru prosto ze słoiczka może być kuszące ale osobiście myślę, że daje efekt zbyt intensywny. Wolę zachować transparentność tradycyjnych akwareli. Dlatego w początkowych fazach i pierwszych warstwach, zawsze używam ich w formie rozcieńczonej wodą. Należy pamiętać aby się nie zapędzić i nie zabrudzić kolorów w słoiczkach poprzez bezpośrednie maczanie w nich pędzla. Ja używam palety, na którą uprzednio nakładam farby za pomocą pipety znajdującej się pod nakrętką.

Czystość i wygoda pracy

Różnica w użytkowaniu może wydawać się niewielka bo tak czy owak używam palety ale zmieniło to dla mnie bardzo wiele. Dotąd drażniło mnie ciągłe nakładanie farb z tubek, których nakrętki się brudziły i spajały po wyschnięciu, lub z kostek, które szybko się brudziły gdy w pośpiechu nabierałam z nich farbę brudnym pędzlem. Rozwiązanie ze słoiczkami uważam za bardzo wygodne i pozwalające na znacznie lepsze zorganizowanie oraz czystość pracy. Kolory są też dużo bardziej jednolite bo akwarele w płynie znacznie łatwiej jest ze sobą wymieszać.

Talens Ecoline jako forma tuszu

Skoncentrowana forma farby również się przydaje – na przykład kiedy chcę dodać bardziej zdecydowane, wyraziste linie lub detale w końcowej pracy. Świetną opcją jest tutaj możliwość użycia stalówki i tworzenia bardzo precyzyjnych linii. Dotąd używałam akwareli w kostkach do nakładania płaszczyzn koloru, a potem uzupełniałam pracę detalami za pomocą kolorowych tuszów. Ecoline dzięki wygodnej formie i odpowiedniej pigmentacji świetnie łączą w sobie właściwości obu mediów.

Podręczne pędzle waterbrush i pisaki pędzelkowe Ecoline

Kolejną zaletą płynnych akwareli jest możliwość dodania ich do pędzli typu “waterbrush”. Wystarczy dodać kilka kropel do pędzla napełnionego wodą. Można w nich mieszać gotowe połączenia barw. W ofercie Ecoline Talens występują również gotowe, akwarelowe pisaki pędzelkowe w 29 kolorach. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które lubią tworzyć w podróży lub plenerach i potrzebują prostego sposobu na używanie akwareli.

Obserwując artystów widzę teraz jak szerokie zastosowanie ma ten produkt. Oprócz tradycyjnych technik akwarelowych, farby Talens Ecoline świetnie sprawdzają się do kaligrafii, łączenia w technikach mix-media (również z innymi rodzajami akwareli), do malowania aerografem, w brush lettering’u, scrapbooking’u czy w rysunkach żurnalowych.

Gorąco polecam każdemu, kto lubi łączyć sztukę tradycyjną z praktycznymi rozwiązaniami usprawniającymi pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *