Gwasz a tempera

Gwasz a tempera

Gwasze, tempery i farby plakatowe. 🎨  Czym się różnią?

Zarówno gwasze, tempery, jak i farby plakatowe są kryjącymi farbami wodnymi. Mają wiele podobnych właściwości i z tego powodu często są ze sobą mylone, a ich nazwy stosowane zamiennie. Różnią się jednak istotnymi właściwościami, które znacznie wpływają na to, jak się z nich korzysta.

Gwasze wodne

Gwasze są farbami wodnymi, których spoiwem jest guma arabska. Od farby akwarelowej, do której stworzenia również używa się tego spoiwa, różnią się stopniem krycia. W przeciwieństwie do transparentnych akwareli mogą być całkowicie kryjące. Wpływają na to zawarte w składzie uszlachetniające dodatki – kreda, biel tytanowa lub biel cynkowa. Dzięki swojemu wysokiemu poziomowi krycia często są używane jako dodatkowe medium przy pracy z akwarelą. Jeśli nie lubicie korzystać z płynu maskującego, a chcielibyście przykryć białym kolorem konkretne partie ilustracji, biały gwasz będzie do tego idealny. 

Znaną i cenioną cechą gwaszy jest również sposób, w jaki zasychają. Gotowe ilustracje są lekko satynowe i zupełnie gładkie. Jeśli tego od nich oczekujemy, niewidoczna będzie zarówno faktura papieru, jak i pociągnięcia pędzli. Dzięki temu tworzone nimi prace będą miały cechy grafik, co doskonale nadaje się do ilustracji dla dzieci, projektów modowych czy komiksów. W sklepie plastycznym PaperConcept znajdziecie doskonałe dla początkujących Talens Art Creation oraz Phoenix Gouache Colours, studenckie gwasze Renesans, Studio Gouache od Lefranc & Bourgeois, profesjonalne Talens Gouache Extra Fine oraz najwyższej jakości Winsor & Newton Designers Gouache oraz Holbein Artists’ Gouache.

Gwasze akrylowe

Gwasze akrylowe to połączenie gwaszy oraz farb akrylowych. Po gwaszach dziedziczą doskonałe krycie, wodorozpuszczalność i idealnie gładki, lekko matowy efekt po zaschnięciu. Ich najważniejszą cechą, którą wynoszą z połączenia z akrylami jest odporność na wodę po zaschnięciu. Wyschnięte gwasze akrylowe nie będą już poddawały się wodzie.

Dzięki temu bez problemu można zamalować je kolejną warstwą gwaszy lub dodać im dodatkowych efektów za pomocą akwareli. Znaczy to jednak także, że nie podniesiemy ich już z zamalowanego papieru ani nie przywrócimy do działania farby wyschniętej na paletce. Jest to także cecha, dzięki której zdobyły serca kaligrafów na całym świecie. Wypisane gwaszem akrylowym litery na zaproszeniach czy kartach albumu będą odporne na dotyk palców czy zachlapanie wodą.

Ten rodzaj gwaszy ze względu na swoje unikalne cechy cieszy się bardzo dużą popularnością. W PaperConcept znajdziecie gwasze akrylowe Acryla Gouache marki Holbein oraz gwasz akrylowy marki Liquitex.

Tempera

Tempery od gwaszy różnią się przede wszystkim składem. Tempera to także farba wodna, jednak do jej produkcji używa się tzw. emulsji temperowej. Farba temperowa to pigment + emulsja temperowa + olej lub werniks + woda lub roztwór kleju wodnego. 

Tak różnorodny skład sprawia, że tempery również różnią się między sobą. Tempery z dodatkiem oleju znane są jako tempery tłuste, natomiast te z dodatkiem wody czy werniksu nazywa się temperami suchymi. Niezależnie jednak od rodzaju, są to niezwykle kryjące farby. Można nakładać je warstwowo, bez obawy że spodnia warstwa będzie prześwitywała. Tempery mają też wiele cech wspólnych z farbami akrylowymi. Są szybkoschnące, a po wyschnięciu ich powłoka staje się elastyczna. Dzięki temu farby temperowe są odporne na zaginanie oraz upływ czasu. Nie wymagają gruntowania, a można używać ich na płótnie, desce czy papierze.

Tempera a akryl

Te cechy nieco upodabniają tempery do farb akrylowych. Pamiętajmy jednak, że akryle nie są farbami wodnymi – można używać ich z odrobiną wody, jednak powinna być ona jedynie niewielkim dodatkiem. Po wyschnięciu akryle są natomiast zupełnie odporne na działanie wody. Z kolei tempery nie są odporne na wilgoć. Można podnosić je z podobrazia, pobudzać z paletki wodą, ale za to nie można ich stosować na zewnątrz. W PaperConcept dostępne są farby tempera marki Koh-I-Noor.

Farby plakatowe

Plakatówki to nic innego, niż farby dla początkujących – przede wszystkim dla dzieci. Dzięki dodatkowi gumy arabskiej, która ułatwia korzystanie również z gwaszy, używa się ich znacznie łatwiej, niż tempery. Farby plakatowe to takie połączenie tempery i gwaszu, przystosowane dla początkujących. Malowanie z nimi jest niezwykle proste, a dodatkowo są to ekonomiczne i tanie farby. 

W PaperConcept dostępne są farby plakatowe w zestawach, przeznaczone dla dzieci – Giotto, Fibracolor oraz Jovi. Mamy również farby marki Lefranc & Bourgeois, dostępne w wielu kolorach, sprzedawane na sztuki w butelkach 500 ml i 1l. Te godne zaufania farby o bardzo dużych pojemnościach doskonale sprawdzą się na szkolnych lekcjach plastyki oraz w pracowniach domów kultury.

Kryjące farby wodne to bardzo szerokie pojęcie. Mają wiele wspólnych cech, jednak w tym przypadku zdecydowanie diabeł tkwi w szczegółach. Komfort malowania i powstały efekt może się znacząco różnić między gwaszami, gwaszami akrylowymi, temperami oraz plakatówkami. Mamy nadzieję, że wiecie już doskonale, które wybrać. A wszystkie z nich znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *