Promarkery – jak używać?

Promarkery – jak używać?

Przewodnik po Promarkerach Winsor & Newton.

Promarkery Winsor&Newton

Promarkery Winsor & Newton to jedne z najpopularniejszych markerów alkoholowych na świecie. Największą zaletą markerów z tuszem na bazie alkoholu jest możliwość ich gładkiego blendowania. Rysując Promarkerami można uzyskać idealne przejścia kolorystyczna i tonalne, tworząc efekt ombre czy cieniowania barw. Kolory poddają się również mieszaniu, dzięki czemu możemy stworzyć zupełnie nowe barwy! Zakolorowana Promarkerami powierzchnia tworzy gładką, jednolitą taflę. Jest to efekt, który zachwyca wiele osób i jednocześnie tworzy przydatny w wielu pracach podkład pod kredki, którymi następnie można wyrysować detale czy nałożyć fakturę.

https://paperconcept.pl/pl/1669-promarker

Promarkery – jak używać?

Promarkery marki Winsor & Newton występują w dwóch wersjach. Promarkery mają krótką i twardą końcówkę precyzyjną, doskonałą do kolorowania małych powierzchni czy wyrysowywania szczegółów. Brushmarkery mają pędzelkową końcówkę, świetną do kaligrafii nowoczesnej. Zarówno Promarkery, jak i Promarkery Brush (jest to nowa nazwa Brushmarkerów) mają też tę samą, grubszą końcówkę, która doskonale nadaje się do wypełniania kolorem dużych powierzchni i kolorowania szkiców czy konturów postaci.

W blendowaniu Promarkerów pomoże Promarker Blender lub Promarker Brush Blender. Ułatwia on blendowanie i pozwala zwiększyć efekty, ale nie jest niezbędny, ponieważ Promarkery doskonale blendują się również bez niego. Cieniujemy, pokrywając jeszcze mokrą powierzchnię jaśniejszego odcienia jego ciemniejszą wersją. Następnie wracamy do jaśniejszego odcienia i pokrywamy nim krawędzie cienia, starając się wtopić go w ciemniejszy odcień i tworząc gładkie przejście.

Blendowanie różnych kolorów można tworzyć w ten sam sposób. Inną techniką blendowania różnych kolorów jest przykładanie do siebie końcówek Promarkerów. Wtedy tusz z jednego markera alkoholowego przedostaje się na drugi. Rysując najpierw uzyskamy na papierze kolor “przeniesiony”, a po jego wyczerpaniu wydobędzie się oryginalny kolor markera.

https://paperconcept.pl/pl/promarker/4766-promarker-winsor-newton-blender.html

Rysowniczka Natalia Madej – tutorial

O używaniu Promarkerów wie wszystko rysowniczka Natalia Madej. Promarkery są jej głównym narzędziem rysowniczym. Tworzy prace zarówno używając Promarkerów jako jedyne medium, jak i używając ich jako podkład pod kredki. Promarkery doskonale nadają się jako baza pod rysunek, ponieważ tworzą gładką powierzchnię i doskonale blendują się ze sobą.

Świetnymi kredkami, które można wykorzystać przy pracy z Promarkerami, są kredki Studio Collection marki Winsor & Newton. Ich kolory doskonale odwzorowują kolory Promarkerów, dzięki czemu możliwe jest idealne dobranie palety kolorystycznej Promarkerów i kredek. Na gotowym podkładzie zamalowanym Promarkerami możemy dopracować szczegóły za pomocą kredek. Na sam koniec możemy podkreślić kontury wodoodpornym i permanentnym cienkopisem. Finelinery W&N, Faber-Castell i Uni sprawdzą się w tej roli.

Jakie kredki do Promarkerów?

https://paperconcept.pl/pl/1592-zestawy-kredek

Promarkery – jaki papier?

Najlepszym papierem do Promarkerów będzie papier do markerów alkoholowych. Takie papiery są wzbogacone o specjalną śliską powłokę, która zatrzymuje tusz i nie pozwala mu się rozlać po papierze ani przebić na drugą stronę kartki. Oryginalny papier do Promarkerów Winsor & Newton występuje w dwóch rozmiarach – A3 i A4. Marka kilka tygodni temu wydała także nowość – szkicownik do markerów. Zaskakuje pięknym, minimalistycznym designem, możliwością rozłożenia na płasko i cienkim, choć bardzo wytrzymałym i przyjaznym Promarkerom papierem.

Dostępne są jednak również papiery i bloki do markerów alkoholowych produkowane przez inne marki. W PaperConcept możecie znaleźć Blok do markerów Pop Marker – Koh-I-Noor, Blok do markerów i tuszy Bristol Paper A4 – Talens, Blok do markerów Bleed Proof A4 – Zieler, Blok do markerów 23 x 31 cm – Strathmore czy bardzo popularny Blok do markerów XL A3 – Canson.

Jaką gramaturę papieru do markerów wybrać? W tym przypadku nie jest to istotne. Występują one w wielu grubościach, jednak najważniejsza jest jakość powłoki nieprzepuszczającej tuszu i gładkość papieru pozwalająca przedłużyć żywotność używanych markerów.

Jaki papier do markerów alkoholowych?

https://paperconcept.pl/pl/1903-bloki-do-markerow

Promarkery – jakie kupić?

Jakie kolory Promarkerów kupić na początek? Największą zaletą Promarkerów jest ich zdolność do gładkiego blendowania. Aby wykorzystać ją np. w cieniowaniu korzystamy z dwóch odcieni takiego samego koloru – jaśniejszego i ciemniejszego. Dlatego Promarkery najlepiej kupować parami.

Promarkery w zestawach

Na początek rysowania Promarkerami świetne będą gotowe zestawy kolorystyczne. Dla osób malujących portrety najlepszy będzie zestaw Skin Tones 1 i Skin Tones 2. Studenci architektury najbardziej odpowiednie kolory znajdą w zestawach Promarkerów Architecture, Sky Tones i Landscape. Do podstawowych zestawów można dobrać takie z naszą ulubioną paletą barw. Pastelowe kolory Promarkerów znajdziemy w zestawie Pastel Tones, a intensywne w zestawie Rich Tones czy Vibrant Tones.

Promarkery dostępne są w wielu zestawach o bardzo różnych opcjach kolorystycznych. Od bardzo przekrojowych, zawierających 24 podstawowe kolory po zestawy zawierające 6 odcieni tego samego koloru np. zestaw Promarkerów Red Tones, Yellow Tones czy Green Tones

https://paperconcept.pl/pl/brushmarker/26346-zestaw-promarker-brush-winsor-newton-skin-tones-6-szt.html

Promarker Metallic, Promarker Neon, Promarker Watercolor

Promarkery występują również w kilku oryginalnych, nowych odsłonach. Zupełną nowością są neonowe kolory Promarkerów, które znajdziemy także w zestawie Promarker Neon. Natomiast błyszczące, metaliczne markery alkoholowe stworzone do pracy na ciemnym tle znajdziemy w zestawie Promarker Metallic. Te „specjalne” Promarkery można kupić zarówno w zestawach, jak i na sztuki.

https://paperconcept.pl/pl/promarker/27444-zestaw-promarker-winsor-newton-metallic-6-szt.html

Nowością wśród Promarkerów są Promarkery Watercolor. Są to Promarkery akwarelowe o właściwościach farb wodnych. Można nimi rysować, kolorować i szkicować jak markerami alkoholowymi. Po dodaniu wody zamieniają się w farby akwarelowe. Można je rozprowadzać i malować nimi za pomocą pędzelka. Będą bardziej precyzyjnym medium niż nakładane pędzlem farby akwarelowe. Pozwolą równomiernie dozować ilość pigmentu na papier, co jest znacznie trudniejsze do osiągnięcia w pracy klasycznymi akwarelami. Przyspieszą pracę zwłaszcza początkującym – ograniczając żmudny proces rozrabiania farby i jej precyzyjnego nakładania we właściwej proporcji na papier. Pozwolą także stopniować efekt rozmycia koloru, tak charakterystyczny dla farb wodnych. Nałożony markerem wodnym tusz może być poddawany wpływom wody tylko w części pracy lub tylko w niewielkim stopniu.

https://paperconcept.pl/pl/promarker/33281-zestaw-promarker-watercolor-winsor-newton-basic-12-szt.html

Promarkery na sztuki

Promarkery na sztuki dostępne są w wielu sklepach, co jest ich ogromną zaletą. Ułatwia to dobranie własnej, indywidualnej palety kolorystycznej. Przede wszystkim jednak można korzystać z kupowania Promarkerów na sztuki, jeśli wykorzystamy ulubione kolory z zestawu. Bardzo łatwo jest uzupełnić taki zestaw, ponieważ każdy kolor ma swoją nazwę i numer, po którym można je łatwo odnaleźć. Kupowanie Promarkerów na sztuki to również bardzo dobry pomysł, jeśli chcemy tylko spróbować tej techniki i nie jesteśmy do niej przekonani. Gwarantujemy jednak, że te parę pierwszych Promarkerów wystarczy, aby się całkowicie w nich zakochać! Wszystkie z Promarkerów i Promarkerów Brush kupicie na sztuki i w zestawach w sklepie plastycznym PaperConcept online oraz stacjonarnie – w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach.

https://paperconcept.pl/pl/1670-brushmarker

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *