Decoupage – od czego zacząć

Witajcie! Na pewno nie raz mieliście ochotę ozdobić coś metodą  decoupage, ale nie wiedzieliście od czego zacząć, co będzie mi potrzebne, a czego zupełnie nie będę używać. Dziś podpowiem wam co moim zdaniem jest niezbędne, by rozpocząć przygodę i dobrze się przy tym bawić. Na początku wspomnę króciutko co to jest decoupage.

Dekupaż, Decoupage (fr. découpage) — technika ozdabiania przedmiotów, polegająca na przyklejaniu  wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa) do odpowiednio przygotowanych powierzchni (drewna, szkła, plastiku, metalu, tkaniny).

W dzisiejszym poście skupię się na podstawowych niezbędnych materiałach, które trzeba posiadać, aby rozpocząć ozdabianie metodą decoupage.

Przede wszystkim niezbędna jest biała farba akrylowa. Farba po delikatnym rozrzedzeniu wodą może być podkładem. Potrzebne będą też farby w kilku podstawowych kolorach, do podmalowywania motywów.

Kolejnym niezbędnym produktem jest klej do decoupage. Wybór kleju zależy od rodzaju papieru, który chcemy przykleić. Do decoupagu klasycznego polecam klej Mod Podge. Jest to produkt wielofunkcyjny, zasadniczo uzywamy go jako kleju, ale może być zastosowany jako podkład oraz nawierzchniowo jako lakier. Do techniki serwetkowej polecam inny klej – firmy Viva do techniki serwetkowej. Bardziej delikatny, nie rozmiękczający serwetki. Możecie użyć innego kleju, ale zapewniam przyklejenie cieniutkiej serwetki nie jest takie proste, z tym klejem na pewno będzie dużo łatwiej. Od tego jak przykleicie papier lub serwetkę będzie zależał efekt końcowy, w tym ilość warstw lakieru i wygląd ozdabianego przedmiotu . Dla niewtajemniczonych dodam, że do ozdabiania używamy tylko jednej warstwy serwetki. Nie zawsze musi być to warstwa wierzchnia. Jak tła wewnątrz ozdabianych przedmiotów często używam drugiej warstwy serwetki.


Mamy już białą farbę, klej teraz kolej na motyw. Możemy użyć klasycznego papieru od decoupage, lekkiego papieru typu soft, albo papieru ryżowego. Papier klasyczny należy zanużyć na chwilę w wodzie przed przyklejeniem, następnie osuszyć i akie wilgotny papier przyklejać na posmarowaną klejem powierzchnię. Papier soft i papier ryżowy nie wymagają nawilżania. Papier soft smarujemy klejem od spodu. Papier  ryżowy i serwetki  na wierzchu. Do wycięcia motywu z papieru klasycznego potrzebujemy nożyczek. Papier ryżowy i serwetki można wydrzeć.

Potrzebne nam będą jeszcze przynajmniej 2-3 pędzle. Pędzel do kleju w rozmiarze 10 lub 12.  Taki sam pędzel może być też do farby. Farbę jednak najlepiej nakładać gąbką, może to być zwykły zmywak kuchenny.  Pędzel do lakieru też może być syntetyczny, bardziej miękki. Na pędzlu do lakieru nie warto oszczędzać, aby lakierowana powierzchni była gładka. Musimy też zaopatrzyć się w papier ścierny, może być w kostce.
Lakier – może być produkt połączony, jak wyżej wspomniany Mod Podge lub inny lakier do decoupage. W zależności od efektu końcowego jaki chcemy osiągnąć może być to lakier matowy lub w połysku.

Jeśli lubimy przestrzenne motywy zaopatrzmy się w szablon. Do przenoszenie motywu, ja ostatnio używam preperatu firmy Renesans – 3D Heavy Body Mat. Bardzo ładnie odwzorowywuje motywy szablonowe, można go barwić.
Niezbędne będą też przedmioty do ozdabiania. Mogą to być drewniane pudełka, z których wyczarujemy eleganckie szkatułki lub inne wybrane przedmioty.

Podsumowując, aby rozpocząć przygodę z decoupage potrzebujemy:
białą akrylową farbę, farby akrylowe w kilku podstawowoych kolorach,
– klej do decoupage. Do techniki klasycznej i papieru ryżowego – Mod Podge, do techniki serwetkowej – klej Viva Decor,
– pędzel do kleju, pędzel od lakieru (może być też zestaw pędzli, np. taki Podstawowy zestaw pędzli 5 szt. Martha Stewart,
– gąbka lub pędzel od malowania,
– papier ścierny lub kostka ścierna,
papier do decoupage lub serwetki,
nożyczki,
lakier,
szablon,
– medium od szablonów, może być 3D Heavy Body Mat Renesans.

To jest niezbędne minimum, od tego należy zacząć. Na początku nie kupujcie produktów w dużych opakowaniach Jeśli złapiecie bakcyla na pewno uzupełnicie sobie zasoby o większe opakowania  i  inne preparaty, np. takie do spękań. Na początku dobrze jest nauczyć się naklejać papier bez zmarszczek, równomiernie rozprowadzać lakier, dopracować technikę, a następnie dodawać nowe produkty. Warto też na samym początku odpowiedzieć sobie jakie prace chcecie tworzyć, w jakiej kolorystyce, w jakim stylu. To ułatwi wam wybory niezbędnych produktów.

Mam nadzieję, że trochę wam pomogłam. Chętnie odpowiem na Wasze pytania i wątpliwości.

Życzę miłego tworzenia.

Asia

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *