Pędzle ważna rzecz – część 2

Witam serdecznie. Zgodnie z obietnicą dzisiaj wbiegam z krótkim artykułem o pędzlach i ich rodzajach. Mam nadzieję, że będzie to dobra i przydatna ściąga.

Z racji tego, że włosia syntetyczne wypierają skutecznie te naturalne, skupię się tylko na tych pierwszych. Zacznę może od osobistej refleksji na temat pędzli. Bardzo chciałabym Was namówić, abyście kompletnie nie brali pod uwagę pędzli z włosia naturalnego. Wśród profesjonalistów panuje przeświadczenie, że natury niczym się nie zastąpi. Natomiast uważam, że w chwili obecnej jest na tak wysokim poziomie włosie syntetyczne, że skutecznie imituje to prawdziwe. Przed wyborem pędzla zastanówcie się, jak szkoda tej wiewiórki i jej ogona czy też włosia końskiego, nie wspominając już o innych zwięrzętach… Uwierzcie mi, włosie syntetyczne jest w chwili obecnej bardzo wysokiej jakości.

Pędzel wachlarzowy idealnie nadaje się do malowania akwarelami, gwaszem, temperą czy też akrylami. Uważam, że są genialne do malowania niektórych elementów natury, takich jak np. trawa. Często pomagają w mieszaniu farb, ale też sprawdzą się w technice suchego pędzla. Ja osobiście uwielbiam je najbardziej używać do akwareli, gwaszy oraz akryli.

Pędzel okrągły to jeden z moich faworytów. W zasadzie są przeznaczone do malowania akrylami, akwarelami, temperą oraz gwaszem. To jest taki rodzaj pędzla, że zadowoli profesjonalistów ale też amatorów malarstwa. Występują w szerokiej gamie rozmiarów u różnych producentów, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Uwielbiam je do malowania kwiatów. Świetnie trzymają pigment farby ze względu na ich budowę, dzięki czemu są bardziej ekonomiczne. Dodatkowym ich atutem jest genialne rozkładanie przez to miekkie włosie pigmentu. Cenię sobie w nich dobre i równomierne rozprowadzanie farby. Bardzo często te cieniutkie używam do detali.

Pędzel płaski jest stworzony do cieniowania.  Dedykowane są do akryli oraz akwareli, jednak sprawdzą się przy temperach i olejnych również. Co zauważyłam przy tego rodzaju pędzlach – niwelują, sprawiają że niewidoczne jest pociągnięcie pędzla. Świetnie przenoszą pigment i dobrze współpracują z każdą powierzchnią.

 

Pędzel orzechowy  zadowoli każdego. Dedykowany jest do gwaszu, akwareli, akryli, tempery. Sprawdzi się w retuszowaniu i mieszaniu farb. Maluje jak tradycyjny okrągły pędzel, dodatkowo pozwalając łątwo wykonać wszystkie detale. Gdy obrócimy go na płasko-pokryjemy z powodzeniem wielkie powierzchnie co lubię bardzo, gdyż znacznie skraca mi to czas pracy :) Natomiast jak będziemy go trzymać bokiem to będzie świetnym narzędziem do malowania przy brzegach, czyli stanie się mocno precyzyjnym narzędziem. Co jest równie istotne dla mnie przy jego użytkowaniu-rozprowadza na gładko farbę i świetnie trzyma pigment.

Pędzel do lawowania to pędzle do dużych powierzchni. Świetnie maluję się nimi tło, posłużą dobrze do farb kredowych, akrylowych, tempery, gwaszy. Z powodzeniem można używać do lakierowania oraz bejcowania powierzchni. Wspaniale gładko rozprowadzają farbę.

Pędzel pisarski to pędzel o długim i cieńkim kształcie włosia i stworzony został do dokładnego i szybkiego wykonania pociągnięć, pisania czy też podkreślania. Śweietnie zatrzymują farbę na włosiu. Świetnie sprawdzą się przy akwarelach, tuszach czy też farbach dekoracyjnych.

Pędzel koci język to pędzel o delikatnie szpiczastym zakończeniem. Jest odpowiedni do malowania detali przy krótkich pociągnięciach farbą. Nadaje się do farb olejnych, temper, atramentów oraz akwareli.

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam Was do zagłębienia się w temat pędzli syntetycznych dalej :)

Aga

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *